fbpx

Vidste du, at du kan downloade en Musikskoledage i Tivoli-app til din telefon? (Søg på Musikskoledage

PROGRAM 2022

Lørdag

Plænen, lørdag

11.45-12.15 HOPE-orkesteret, Høje-Taastrup (Underholdning – show med bevægelser/dans)

12.30-13.00 Mega-Team-Flex-Blæs, København (Pop/Film/Klassisk)

13.05-13.10: Årets tale til musikskoleområdet, Mia Nyegaard, Kultur- og Fritidsborgmester i Københavns Kommune.

13.15-13.45 Blæs & Rock, Syddjurs (Pop-rock)

14.00-14.30 An Odder Band (Rytmisk)

14.45-15.15 GUO – Greve Underholdningsorkester (Film/Pop)

15.30-15.40 Årets Musikskoletale

15.45-16.15 MiniHarmonien & JuniorBand – Et Helsingør/Helsingborg samarbejde (Blandet)

16.30-17.00 Mariagerfjord Harmoniorkester (Harmoniorkester)

17.15-17.45 Holbæk Kulturskoles Orkesterprojekt (Pop/Rock)

19.00-19.30 Steiner kor 2022, Michael Skolen/Vidar Skolen (Klassisk/Rytmisk)

19.45-20.15 Independent Big Band, Rudersdal/Allerød (Funk/Soul/Jazz)

20.30-21.00 BMSO – Ballerup Musikskole Orkester (Pop/Rock/Film)

21.15-21.45 Marimbanda, København (Pop/Jazz/Funk)

Glassalen, lørdag

11.30-12.00 Copenhagen City Strings, Musikakademi Amager (Klassisk)

12.15-12.45 Voice n´ tune, København (Pop/Gospel/Latin)

13.00-13.30 Strengeleg med venner, Gribskov/Fredensborg (Klassisk/Folk)

13.45-14.15 Vejle Musicalkor (Musical/Opera)

14.30-15.00 Ribe Rock Kor, Esbjerg (Rock)

15.15-15.45 Næstved Musikskoles Klassiske Fokuslinje og Boblere (Klassisk)

16.00-16.30 Pop’ n Strings, Guldborgsund (Rock/Pop)

16.45-17.15 Korsør Sammenspil, Slagelse (Pop/Rock)

17.30-18.00 Rudersdal Strygeorkester (Klassisk)

19.00-19.30 X-choir, Roskilde Musiske (Pop)

19.45-20.15 Goldmann Greatest, Slagelse (Musical /Pop)

20.30-21.00 Egedal Guitar Ensemble (Klassisk, spansk/sydamerikansk guitarmusik)

Koncertsalen, lørdag

12.30-13.00 Akustiske Musikanter, Næstved (Klassisk/Folk/Kammermusik)

13.20-13.50 MiniSymf, Esbjerg (Klassisk/underholdning)

14.10-14.40 Københavns Musikskoles Symfoniorkester med kor (Carl Nielsen-sange)

15.00-15.30 JuniorStryg/Spirekoret/Børnekoret/Teenagekoret, Musikhøjskolen (Klassisk/underholdning)

15.50-16.20 Astro/Allegro, Albertslund/Gladsaxe (Klassisk)

16.40-18.00 Mini, Mega & Symph-strygerne, Helsingør (Fælles tid) (Klassisk)

18.15-18.45 Blæserklasser fra Carl Nielsen Skolen, Faaborg-Midtfyn (Messingblæsere)

19.00-19.30 EMUSO & Sinfonietta, Egedal (Klassisk/symfonisk Jazz)

19.50-20.20 KKSO – Københavns Kommunes Skoleorkester (Blandet promenade)

20.40-21.10 Københavns Musikskoles Symfoniorkester (Klassisk)

Pantomimeteatret, lørdag

11.30-12.00 Musikken Rundt på Skolen ved Sundet/Copenhagen City Flutes Unplugged, København (Klassisk)

12.30-13.00 Rytmik med Britt, Roskilde Musiske (Klassisk/Folk)

13.30-14.00 Rytmik, Roskilde Musiske (Rytmisk)

14.30-15.00 Rørkjærkoret, Esbjerg (Klassisk)

15.30-16.00 Back II Nature, Middelfart (Pop/Rock)

16.30-17.00 Big Blok Band, Holstebro (Blandet)

17.30-18.00 Korbanden, Køge (Pop)

19.30-20.00 Køge-kor (Pop)

20.30-21.00 All Starz, Roskilde Musiske (Pop)

21.30-22.00 Sing It, Roskilde Musiske (Pop)

Akvariefoyer, lørdag

11.30-12.00 Klaver for fler’, Hostrupvejs Klaverskole (Klassisk)

12.15-12.45 Ærø Musikskole (Pop/Klassisk)

13.00-13.30 GMB Piano Club, Gladsaxe (Klassisk)

13.45-14.15 GMB´ s fløjte-/klaverhold, Gladsaxe (Klassisk)

14.30-15.00 JuniorBlox o.a., Gladsaxe (Klassisk)

15.15-15.45 Helsingør Musikskoles Klaverelever (Klassisk)

16.00-16.30 Helsingør Saxofonkvartet (Klassisk)

16.45-17.15 Klaver med mere, Køge (Klassisk/Pop)

17.30-18.00 Køge Musikskoles Klaverorkester (Klassisk)

19.00-19.30 Rudersdal & Frederikssund Blokflokken (Blandet)

19.45-20.15 Vallensbæk (Koret)

Den Grønne Scene, lørdag

12.30-13.00 Drumline, Guldborgsund (Rock/Pop/Funk/Latin)

13.30-14.00 Blæserline, Guldborgsund (Pop/Rock/Jazz/Latin/Film/Folk)

14.30-15.00 Marimba Ensemblet, Esbjerg (Underholdning)

15.30-16.00 Blæs & Beat, Sorø (Soul/Funk)

16.30-17.00 Gate #Eight, Faaborg-Midtfyn (Rock)

17.30-18.00 Lylloffs Slagtøjshold, Holbæk (Pop/Rock)

19.00-19.30 Helgas Bing Bang, Hillerød (Folk)

19.45-20.15 Maceba, Hillerød (Blandet)

20.30-21.00 Hot´n´Spicy Steelband, Hillerød (Latin)

21.15-21.45 Steel Stars Steelband, Egedal (Latin)

HC Andersen Salen, lørdag

12.00-12.30 Consensio and the Band, Vejle Funk/Rock

12.45-13.15 Vejle Concert Band & Mølholm Blæserne Klassisk/Pop/Jazz

13.30-14.00 Gislev Horns, Faaborg-Midtfyn Blæsere

14.15-14.45 Guldstrenge, Guldborgsund Klassisk

15.00-15.30 RMS klavertrio/Trio & Duo, Roskilde Musiske Klassisk

15.45-16.15 Scratch, Greve Film/Pop

‘16.30-17.00 Korskolen, Hillerød Rytmisk

17.15-17.45 GuitarRødderne, Slagelse Spansk & sydamerikansk guitarmusik

19.00-19.30 HKM Woodwinds, Helsingør Klassisk/Blandet

19.45-20.15 Strygerværkstedet, København Klassisk

20.30-21.00 Vallensbæk Harmoniorkester Harmoniorkestermusik

Jubilæumshaven, lørdag

12.45-13.15 Fløjteensemble, Middelfart Klassisk

13.30-14.00 Holstebro Musikskoles Accordeon-ensemble Blandet

14.15-14.45 Slagelse Accordeon-ensemble Klassisk/Tango/Polka

Orangeriet, lørdag

12.00-12.30 VocalLab, Roskilde Kulturskole Pop

13.30-14.00 #girlswhosing, Hillerød Pop/R´n`B

14.15-14.45 Blue Fox, Vejle Singer/Songwriter

15.00-15.30 Ventet Længe, Hillerød Pop-rock

15.45-16.15 Queen C, Musikhøjskolen Rytmisk/underholdning

16.30-17.00 Sounds Up, Vordingborg Pop/Rock

17.15-17.45 Undying, Vordingborg Folkrock

19.00-19.30 Czech Republic, Helsingør Rock/Jazz/Funk

19.45-20.15 Grelpöbi, Stevns Rock/Pop

Salon 1, lørdag

12.00-12.30 Køge Blæserensemble Film/Pop

13.00-13.30 The Android Guitarband, Faaborg-Midtfyn Klassisk/Pop

15.00-15.30 Vokal Ensemblet, Holbæk A cappella-kor

16.00-16.30 Workshop for sang, klaver & strygere, Vallensbæk Ensemble

18.00-18.30 Los Nuevos Kvartet, Rudersdal Blæserkvartet

Salon 2, lørdag

11.30-12.00 JazzCrunch, Fredensborg Jazz/Blues

12.30-13.00 Voices of Three Girls, Middelfart Pop/Rock

13.30-14.00 Art Pop, Vejle Jazz

14.30-15.00 Den Engelske Variant, Slagelse Pop/Rock

15.30-16.00 Den rytmiske Talentlinje, Slagelse Instrumental fusionsjazz

16.30-17.00 Egtved Sammenspilshold, Vejle Pop

17.00-18.00 Paneldebat om projekt ”Grib Engagementet” Talk

19.00-19.30 TOFU, Holbæk Funky/Groovy/Jazz

19.45-20.15 Vanvidsorkesteret, Holbæk Jazz/Rock

Terrassen, lørdag

12.00-12.30 Randers Musikskoles Messingensemble Blandet

13.00-13.30 Aarhus Concert Band Pop/Disney/Klassisk

14.00-14.30 West Coast Bigband, Esbjerg Jazz

15.00-15.30 Holstebro Musikskoles Saxofon Ensemble Rytmisk/Jazz

16.00-16.30 Holstebro Concert Band Blandet

17.00-17.30 Holstebro Musikskoles Ungdomssymfoniorkester Klassisk

Under Dæmonen, lørdag

11.30-12.00 Site Noun, Rudersdal Rock

12.15-12.45 Blue Cool Ice Creme, Rudersdal Rock

13.45-14.15 Rytmisk Talentspirehold, Esbjerg Rock/Pop

14.30-15.00 Byens Bedste Band, Middelfart Pop/Rock/Soul

15.15-15.45 Los Amigos, Ringsted Rock

16.00-16.30 7.KA – Skælskør, Slagelse Pop/Rock

16.45-17.15 8.KA – Skælskør, Slagelse Pop/Rock

17.30-18.00 Minirock – Skælskør, Slagelse Rock/Pop

20.30-21.00 La Banda, Dragør Poprock

21.15-21.45 Offbeat, Dragør Poprock

Søndag

Plænen, søndag

11.30-12.00 Believer Band XL, Køge, Blandet

12.15-12.45 GAVL, Glostrup, Blandet

13.00-13.30 Zapolski Strygerne & Zapolski Spirerne, København, Klassisk

14.30-15.00 Tivoli-Garden

15.30-16.00 Korsamarbejde: Nordskolen & Roskilde Kulturskole, Blandet

16.15-16.45 KorProjekt 2022, Musik & Ungdom, Fælles Korprojekt

17.00-17.30 Korskole, Østerbro Musikskole, Blandet

19.00-19.30 For Fuld Blæs, Rudersdal/Allerød/Hillerød, Harmoniorkestermusik

19.45-20.15 HOT, Tårnby, Pop/Concertband

20.30-21.00 Brøndby Bigband, Swing/trad./moderne

21.15-21.45 Brøndby Musical, Popfest

Glassalen, søndag

11.30-12.00Lejre Strygerne, Klassisk

12.15-12.45 Korsør Skoleorkester, Slagelse, Akustisk

13.00-13.30 Ballerup Musikskoles Cellister, Klassisk

13.45-14.15 Folkemusen, Odsherred, Folk/Klassisk

14.30-15.00 The Thursdays m. kor, Solrød, Rock/Pop

15.15-15.45 Folkemusikorkestret, Brøndby, Folk

16.00-16.30 Brøndby Musikskoles Talentlinje, Blandet/World

16.45-17.15 Brøndby Blæserorkester, Pop/Film

17.30-18.00 FM Big Band, Frederikssund, Jazz

19.00-19.30 Junior og SilverStrings, Hillerød, Spansk/Sydamerikansk

19.45-20.15 Steiner Jam, Michaelskolen, Rytmisk

20.30-21.00 Cairo, København, Latin/Jazz/Klezmer/Balkan

21.15-21.45 The Gladiators of the Golden Lime, København, Klassisk

Koncertsalen, søndag

12.30-13.00 FRESCO, Høje-Taastrup, Klassisk

13.20-13.50 Strygerorkestrene fra Lyngby Taarbæk Musik- og Billedskole, Klassisk

14.10-14.40 Greve Kammerorkester & Rødderne, Klassisk/Film

15.00-15.30 Southside Symfoniorkester, Vordingborg, Klassisk

15.50-16.20 Strings, Ministrings og Pixiestrings, Tårnby, Klassisk

16.40-17.10 Det Store Guitarorkester, Ishøj/Albertslund/Tårnby, Blandet

17.30-18.00 Ishøj Kulturskoles Fællesorkester, Pop

19.00-19.30 Kulturskolens Underholdningsorkester og Skoleorkestret, Roskilde, Film/Klassisk

19.50-20.20 Roskilde Renæssanceband, Roskilde Musiske, Renæssance/Hybrid

20.40-21.10 Køge/Frederikssund Strygerorkester, Klassisk/Film

Pantomimeteatret, søndag 

11.30-12.00 Vordiville Band, Vordingborg Rytmisk, underholdningsmusik

13.30-14.00 Morsø Suzuki Skole, Klassisk/Film/Spillemandsmusik

14.30-15.00 Kor fra Gentofte Musikskole, Rytmisk

15.30-16.00 Egedal Showband, Pop/Rock/Balkan

16.30-17.00 HOPE-koret, Høje-Taastrup, Børnekor

17.30-18.00 Mini-og Blokrødder & Flauto Dolce, Ballerup, Blandet

19.30-20.00 Little House of Singers, Vocal Corner, Pop/Soul

20.30-21.00 Performancekoret, Lyngby Taarbæk, Pop

Akvariefoyer, søndag 

12.15-12.45 Youngstars, Vocal Corner Pop/Soul

13.00-13.30 Acoustic Dreams, Greve Klassisk/Cross-over/Latin/Pop

13.45-14.15 Tværfløjte-ensemble m. klaver og cello, Høje-Taastrup Klassisk/Rytmisk

14.30-15.00 Lejreblokfløjterne Klassisk/Børnemusik

15.15-15.45 Fablo – Fyns Ungdomsblokfløjteorkester, Nordfyn Klassisk

16.00-16.30 C-team, Køge Klassisk/Underholdning

16.45-17.15 Soloklaverelever, Fredensborg Klassisk

17.30-18.00 Klaverelever & Fredensborg Duo Blandet

19.00-19.30 Ballerup Saxofonkvartet Rock/Jazz/Folk

Den Grønne Scene, søndag

12.30-13.00 North West Percussion, Odsherred Klassisk/rytmisk

13.30-14.00 Percussion Mini Stars, Frederikssund Film/World/Pop

14.20-14.40 Percussion All Stars, Frederikssund Jazz/Funk/Reggae/World/Pop

14.40-15.00 Percussion Young Stars, Frederikssund Jazz/Funk/Reggae/World/Pop

15.30-16.00 Oak Valley Marimba Extravaganza, Egedal Pop

16.30-17.00 Roskilde Kulturskoles Superblæs Blandet

17.30-18.00 Slagtøjsorkestret fra Lyngby Taarbæk Musik- og Billedskole Blandet19.00-19.30 Sankt Petri Percussion Klassisk/Pop/Film

19.45-20.15 Mission Impossible, Gladsaxe Rytmisk

HC Andersen Salen, søndag

12.00-12.30 Amazing Strings, Rødovre, Pop/Film/Folk

12.45-13.15 Quick Hands & Sunburst, Ballerup, Pop/Klassisk

13.30-14.00 Sorø Strygerne, Klassisk/Folk

14.15-14.45 Celloensemblet, Frederikssund, Klassisk

15.00-15.30 MusikUnik Talentorkester, Rødovre, Klassisk/Musical/Film

15.45-16.15 MusikUnik Harmoniorkester, Rødovre, Klassisk/Musical/Film

16.30-17.00 Juniororkestret, Slagelse, Klassisk

17.15-17.45 Det Nye Orkester, Slagelse, Musical/Klassisk

19.00-19.30 Køge Rødderne/Dragør Strygerne, Klassisk/Film

Orangeriet, søndag

12.30-13.00 Ungdomskor og sangelever, Vordingborg, Pop/Singer-songwriter/Indie

13.15-13.30 COSI, Vordingborg, Akustisk pop

13.45-14.15 Bands fra Langeland II, Pop/Rock

14.30-15.00 Nordlys og sangsolister, Tårnby, Nordisk kormusik m.m.

15.15-15.45 The Doodles, Ballerup, Soul/Rock/Pop

16.00-16.30 Lilli Ellen Lendager, Fredensborg, Songwriter

16.45-17.15 JC Sammenspil, Gribskov, Pop

17.30-18.00 The Fence Pullers, Lejre, Soul/R&B/Pop/Roc

19.00-19.30 Oakstreet Jamband, Stevns, Pop

19.45-20.15 Sunset Yellow, Roskilde Kulturskole, Pop/Rock/Soul

Terrassen, søndag

12.00-12.30 Starklar, Slagelse, Pop/Rock

13.00-13.30 Blæsere fra Gentofte & Furesø, Pop/Klassisk

14.00-14.30 Harmonietta, Rudersdal, Harmoniorkestermusik

15.00-15.30 PixiHOT, Tårnby, Blandet

16.00-16.30 FM Blæseorkester, Frederikssund, Pop/Klassisk/Film

17.00-17.30 Minihot, Tårnby, Pop

Under Dæmonen, søndag 

13.45-14.15 Rocket Dogs, Tårnby, Pop/Rock

15.15-15.45 Bands fra Langeland I, Pop/Rock

16.00-16.30 SoulRSystem, Furesø, Soul

16.45-17.15 The Club, Vesthimmerland, Rock/Pop

17.30-18.00 The Quartet, Solrød, Jazz/Funk

19.00-19.30 Room Eleven, København, Soul/Jazz/Pop

19.45-20.15 Container-bandet, Gladsaxe, Poprock/Soul/Reggae/R&B

20.30-21.00 Blue Monday, Gladsaxe, Poprock/Soul/Reggae/R&B

Parader fra Dragebådene, søndag

12.15-12.45 Herlev Street Band, Optog

13.00-13.30 Roskilde Kulturskoles Kunstparade, Optog

14.30-15.00 Ringsted Street Parade, Optog

Salon 1, søndag

12.00-12.30 SuzukiStjernerne, København, Klassisk

13.00-13.30 Sankt Petri Blæserne, Klassisk/Folk/Film

14.00-14.30 Guitar- og blokfløjteorkester, Lyngby-Taarbæk, Blandet